„Nowoczesne podejście do estetyki i funkcji w leczeniu protetycznym.”

Lek. stom. Agnieszka Szygenda

Współczesna protetyka zapewnia pełen wachlarz cyfrowych rozwiązań, które realizują potrzeby lekarzy i pacjentów, aby maksymalnie uprościć i przyspieszyć diagnostykę i leczenie. Ale czy na pewno to wszystko co ma nam do zaoferowania? W moich wystąpieniach będę starała się uzasadnić tezę, że nowoczesna protetyka odtwórcza poprzez świadome kształtowanie właściwej okluzji zmienia ramy szkieletowe pacjenta, przez co w trwały sposób zmienia również rysy twarzy i przywraca często znacznie upośledzone funkcje: żucia, odgryzania, mowy, połykania, stabilizacji postawy i ujarzmia bruksizm.

W swoim pierwszym wykładzie pokażę, jak poradzić sobie z pacjentami protetycznymi z towarzyszącą wadą szkieletową klasy II i III, zgryzem otwartym, zgryzem krzyżowym. Często z powodu zniszczonych zębów oraz licznych braków pacjenci Ci nie kwalifikują się do leczenia ortodontycznego, ale oczekują radykalnej zmiany wizerunku. Zaprezentuję Państwu w jaki sposób planować podniesienie wysokości zwarcia u pacjentów z w/w wadami zgryzu.

Podczas drugiego wykładu chciałabym skoncentrować Państwa uwagę na fizjologicznych aspektach funkcji narządu żucia. Omówimy szczegółowo wszystkie funkcje, których podejmuję się rehabilitacji, a więc: żucia, połykania, odgryzania, mowy, stabilizacji postawy i bruksizmu. Zaprezentuję narzędzia protetyczne i ortodontyczne leczenia dysfunkcyjnych pacjentów oraz wyjaśnię, jak rozumieć okluzję dynamiczną, która zapewnia w/w funkcje.

Moim celem jest odczarowanie mitu, że pomaganie dysfunkcyjnym pacjentom jest bardzo trudne. Jestem przekonana, że zrozumienie fizjologii wszystkich funkcji będzie stanowiło swoisty przełom w Waszej codziennej praktyce.

Do zobaczenia w Łodzi.

CV Lek. stom. Agnieszka Szygenda

W 1997 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Stomatologii Akademii Medycznej w Poznaniu. Jest specjalistą stomatologii ogólnej, aktywnym członkiem Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej PASE oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. Ukończyła również roczny cykl szkoleń Curriculum Implantologicznego PSI.

Jako pierwszy lekarz stomatolog z Polski, w 2013 roku ukończyła pod kierunkiem prof. Rudolfa Slavicka trzyletnie, zaawansowane szkolenie protetyczne w Vienna School of Interdisciplinary  Dentistry (VieSID) – „Therapy and Treatment Concepts”. W tym samym roku, również w Wiedniu ukończyła roczny cykl szkoleń z zakresu techniki dentystycznej – Curriculum „Gnathology and Occlusion in Interdisciplinary Dentistry With Focus on Dental Laboratory”. W 2017 r. ukończyła 4 letnie, zaawansowane szkolenie ortodontyczne pod okiem prof. Sadao Sato. „Orthodontics in Craniofacial Dysfunctions”.

Od szesnastu lat prowadzi w Poznaniu specjalistyczne centrum Orident, gdzie wraz ze swoim zespołem leczy pacjentów z zaawansowanymi objawami choroby okluzyjnej.

W 2016 roku otrzymała od prof. Rudolfa Slavicka nominację na stanowisko wykładowcy szkoły VieSID oraz propozycję poprowadzenia polskiej edycji VieSID Curriculum – bazowego szkolenia stanowiącego fundament koncepcji VieSID. Do dziś szkolenie to ukończyło ponad 150 lekarzy z całej Polski. W styczniu 2018 roku poprowadziła pierwszą edycją dwuletniego zaawansowanego szkolenia z protetyki – VieSID Continuum, które doczekało się już 3 edycji. Jest cenionym wykładowcą z zakresu okluzji i protetyki na licznych konferencjach i szkoleniach zarówno w kraju jak i za granicą.