„Okluzję da się zrozumieć.”

Prof. dr hab. Jan Pietruski

Przez lata wokół zagadnień związanych z okluzją, chorobami stawów skroniowo-żuchwowych ich wzajemnej zależności oraz wpływu na nie działań stomatologicznych narosło wiele dogmatów. Jak to z dogmatami bywa, nie zawsze są one zgodne z wiedzą opartą na faktach naukowych, ale ich skutkiem jest atmosfera tajemniczości i skomplikowania jaka wytworzyła się wokół tych zagadnień. W rzeczywistości szeroko rozumiana okluzja wcale nie jest trudna do zrozumienia, należy tylko uporządkować dostępną wiedzę i ją usystematyzować. Upraszczając – wystarczy zrozumieć fizjologię narządu żucia i postępować z jej uwzględnieniem. Niezależnie od złożoności planowanego leczenia stomatologicznego jest to warunkiem stabilności jego efektów. Fundamentem przewidywalności w diagnostyce i terapii jest odnalezienia stabilnej i powtarzalnej ortopedycznej pozycji głów żuchwy w stawach skroniowo-żuchwowych. Pominięcie tego aspektu grozi powikłaniami. Czym szerszy zakres leczenia, tym mogą one być bardziej poważne. Dotyczy to każdej specjalności – tak samo lekarza wykonującego pojedyncze wypełnienie, ortodonty, czy protetyka rekonstruującego łuki zębowe w oparciu o implanty. Doceniając ważkość oparcia kolejnych procedur na ortopedycznej stabilności stawów skroniowo-żuchwowych nasuwają się kolejne pytania – jak ją odnaleźć, ocenić i utrzymać? Czy zawsze jest to możliwe? Co może stać na przeszkodzie jej uzyskania? Czy dostępne dzisiaj instrumenty cyfrowe rzeczywiście ułatwiają pracę kliniczną? Wykład jest próbą odpowiedzi na te i podobne im pytania.

CV Prof. dr hab. Jan Pietruski

W roku 1989 uzyskał tytuł lekarza, a w 1992 lekarza dentysty. Specjalista protetyki stomatologicznej. Profesor zwyczajny.

Jest autorem i współautorem ponad stu pełnotekstowych publikacji naukowych i doniesień zjazdowych, oraz pozycji książkowych: „Periodontologiczno-implantologiczna chirurgia plastyczna”, „Atlas prac protetycznych do pracy z pacjentem”, „Leczenie zespołowe w implantologii. Ciągła wędrówka w poszukiwaniu spełnienia”, „Regeneracja tkanek przyzębia”, z których monografia „Periodontologiczno-implantologiczna chirurgia plastyczna” została przetłumaczona na język rosyjski i angielski oraz doczekała się trzech wydań w Polsce i za granicą. W 2021 roku wydał monografię „Okluzja w praktyce”.

Za działalność naukową był wielokrotnie nagradzany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Rektora Akademii Medycznej w Białymstoku.

Od wielu lat prowadzi podyplomowe kursy dla lekarzy dentystów z zakresu implantoprotetyki, okluzji i kompleksowej rehabilitacji narządu żucia. W jego kursach uczestniczyło ponad 2500 lekarzy dentystów i techników dentystycznych. Jest wykładowcą na konferencjach naukowych w Polsce i poza jej granicami.

Jest członkiem założycielem i byłym prezydentem Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

Od blisko trzydziestu lat prowadzi w Białymstoku Praktykę Stomatologiczną specjalizującą się w kompleksowej rehabilitacji narządu żucia.